Kto może udzielić pełnomocnictwa do głosowania?

-        osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

-        osoba która ukończyła 60 lat.

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania.

Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od jednej osoby lub od dwóch jeśli co najmniej jedną z osób udzielających pełnomocnictwa jest wstępny, zstępny, brat, siostra, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do osoby udzielającej pełnomocnictwa.

 

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa składa się do wójta gminy w której wyborca wpisany jest ujęty w obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania, najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów. art. 56 § 2 kodeksu wyborczego - do 6 października 2023r.

 

Załączniki do wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa:

-        kopia aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności,

-        pisemna zgoda osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej imię (imiona), nazwisko oraz adres zamieszkania, a także imię i nazwisko osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania

Forma złożenia wniosku o sporządzenie Aktu pełnomocnictwa art. 56:

-        ustnie,

-        na piśmie utrwalonym w postaci: papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem lub elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.