Nazwa procedury:

DEKLARACJA DOTYCZĄCA ŹRÓDEŁ CIEPŁA I ŹRÓDEŁ SPALANIA PALIW

 

Symbol JRWA

OŚ.6222

 

Wymagane dokumenty:

1.      Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw - formularz A

należy wypełnić dla budynków mieszkalnych, dotyczy ona budynków jednorodzinnych – w tym w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, budynków wielorodzinnych oraz budynków zbiorowego zamieszkania – przy czym budynek zbiorowego zamieszkania to budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności jest to hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko, schronisko młodzieżowe, internat, dom studencki, budynek koszarowy, areszt śledczy itp., a także budynek do stałego pobytu ludzi, np. dom dziecka, dom rencistów, dom zakonny.

2.      Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw - formularz B

wypełniamy dla następujących rodzajów budynków i lokali: budynków biurowych, piekarni, wędzarni, budynków i lokali gastronomicznych, budynków i lokali handlowo usługowych, budynków łączności, dworców i terminali, garaży, kotłowni, ciepłowni i elektrociepłowni, budynków i lokali przemysłowych, zbiorników, silosów a także dla budynków oraz lokali magazynowych , ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków i lokali muzeów i bibliotek, szkół i instytucji badawczych, szpitali i zakładów opieki medycznej, kultury fizycznej, szklarni, tuneli foliowych, budynków gospodarstw rolnych, budynków i lokali przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego oraz czynności religijnych, obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków i objętych indywidualną ochroną konserwatorską oraz dla pozostałych budynków i lokale niemieszkalnych.

3.      Pełnomocnictwo w oryginale lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa w przypadku, gdy składający Informację działa w imieniu innej osoby.

4.      Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej – tylko w przypadku składania deklaracji przez pełnomocnika.

 

Opłaty:

1. Przyjęcie Deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw nie podlega opłacie skarbowej.

2. Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - 17 zł (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).

3. Zapłaty opłaty skarbowej można dokonać:

- przelewem, przekazem na rachunek bankowy Gminy Bralin lub  bezpośrednio w kasie Urzędu Gminy Bralin.

 

Miejsce złożenia:

Deklarację składa się:

- elektronicznie, przez stronę www.ceeb.gov.pl, wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód albo podpis kwalifikowany,

lub
- w wersji papierowej, składając ją osobiście w Urzędzie Gminy Bralin, I piętro, pokój nr 8 (sekretariat) albo wysyłając ją tradycyjną pocztą na adres urzędu.

 

Jednostka odpowiedzialna:

Stanowisko ds. ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i rolnictwa

 

Termin odpowiedzi:

Urzędnik, który otrzymał deklarację w wersji papierowej wprowadza ją do systemu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia jej przez obywatela w przypadku zgłoszenia źródeł ciepła i spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed 1 lipca 2021r.. Deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021r. urzędnik ma obowiązek wprowadzić do systemu w terminie 30 dni.

 

Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje.

 

Podstawa prawna:

1.    Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

 

Uwagi:

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe. Każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw do 1 MW.

 

Składanie deklaracji rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. Od tego dnia właściciel/zarządca budynku, w którym źródła ciepła lub spalania paliw zostały uruchomione po raz pierwszy przed dniem 1 lipca 2021 r., ma  czas do 30 czerwca 2022 r. na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Z kolei w przypadku budynku, w którym źródła ciepła lub spalania paliw zostały uruchomione po raz pierwszy po 1 lipca 2021 r., to właściciel lub zarządca budynku lub lokalu składa do Wójta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.

 

W przypadku zmiany danych (liczba i rodzaj eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz ich przeznaczenie i wykorzystywane w nich
paliwa) właściciel lub zarządca budynku lub lokalu jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie  14 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana.

 

W przypadku mieszkania w bloku to zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu jest ono indywidualne takie jak np. kominek, bojler elektryczny lub koza wówczas deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie.

 

W deklaracji wyszczególnione są źródła ciepła, które należy zgłosić, to:
- miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza,
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
- kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
- trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa,
- kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompa ciepła,
- ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny,
- kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Urządzeń, których nie ma wskazanych w deklaracji nie zgłaszamy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, są to np. panele fotowoltaiczne czy klimatyzatory.

W deklaracji, oprócz źródeł ciepła, dla pozycji:
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem należy wskazać klasę oraz liczbę zainstalowanych kotłów na paliwo stałe a także rodzaj paliw stałych jakie są w nich używane. Klasę kotła możemy znaleźć na tabliczce znamionowej,

albo w dokumentach gwarancyjnych. Wymienione w deklaracji klasy to:
- poniżej klasy 3 lub brak informacji,
- klasa od 3 do 5
- ekoprojekt.
Paliwa stałe, które należy wskazać to:
- węgiel i paliwa węglopochodne,
- pellet drzewny,
- drewno kawałkowe oraz inny rodzaj biomasy

 

 

 

wersja: 02.02.2022